sty 26 2015

Lekcja z muzeum!


Komentarze: 0

NEO o Nearth Eartch Objects, czyli obiekty bliskie Ziemi. Są to wszelkie wyrzutki kosmiczne. Czyli małe skały np. Meteoryty, planetoidy czy komety.

http://astronomiaw.vgh.pl/viewpage.php?page_id=3   <- meteoroidy

http://scr.hu/21uz/pcbpy  

Wszelki kamień kosmiczny, który jest mniejszy od asteroid, to jest meteoroid, w końcu one wlatują w atmosferę planet. Kiedy się w niej znajdują są meteorami, które później spadają, lecą w kierunku powierzchni Ziemi. Albo dotrą do niej i są meteorytami jak te przedstawione, albo spalają się. Najaśniejsze meteory nazywane są bolidami, jest to przecież spadająca gwiazda. 

https://docs.google.com/file/d/0B3B40yBNV-2HRmFDcHFUa1ZxanM/edit?pli=1 <- skala Torino. Jest to skala określająca poziom zagrożenia jakie stwarzają obiekty nadlatujące w naszym kierunku. 

Za czasów wielkiego wymierania dinozaurów napewniej był to obiekt z zagrożeniem od 8 do 10.  Jest to skala zapisana do przodu i to o wiele. Początkowo asteroidy, bo przeważnie meteoroid nie stwarza takiego zagrożenia bo jest mniejszy od asteroidy, jak jeszcze ich nie zbadano mają czasami wysokie punkty w skali Torino. Jednak i tak najwięcej to było 4, a potem zredukowało się i nie jest ta asteroida zagrożeniem. 

Meteoryty można z reguły dzielić na żelazne i kamienne, ze względu na ich skład chemiczny. Warto wspomnieć, że przeważnie meteoryt nie spada jako jeden wielki kamulec. A jego kawałki spadają na cały obszar. Ten obszar zwiemy elipsą (od kształtu) rozsiana (bo kawałki są rozsiane). 

http://scr.hu/21uz/uz9tc


Komety -> składają się głównie z komy - warkocza kometarnego, a także jądra, czyli jest to głównie struktura przypominająca meteoroid, dodatkowo są w nim zawarte związki chemiczne, które przy kontakcie z ciepłem (przelocie obok Słońca) są wydzielane i widzimy je w posaci naszego warkocza kometarnego. Komety można podzielić ze względu na to jak często się pojawiają:

- jednopojawieniowe (raz przelecą i znikają)

- komety długookresowe- są to komety, które pojawiają się co ponad 200 lat

- komety krótkookresowe jak Halleya- raz na ok. 74 lat

kath_moonstone_fyed : :
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz